Nietrudno zrozumieć rosnącą popularność kosmetyków mineralnych, jeśli tylko zna się zalety ich składu. To czyste, sproszkowane minerały, które pozwalają stworzyć efektowny, trwały makijaż, który nie szkodzi skórze – nawet tej z problemami.
Koniecznie sprawdź skład
Kiedy popularność jakiegoś produktu rośnie, pojawia się wiele ofert producentów, którzy chcieliby na tej popularności skorzystać. Niestety często jako mineralne opisywane są kosmetyki, które nie mają z mineralnymi zbyt wiele wspólnego. Oprócz jednego czy dwóch składników mineralnych występują w nich oleje, parabeny, konserwanty, alkohole i inne składniki, które wywołują reakcje alergiczne i szkodzą zdrowiu. Dlatego należy zawsze uważnie przejrzeć skład, nawet gdy producent deklaruje na opakowaniu, że kosmetyk jest mineralny.
Na co zwracamy szczególną uwagę? Niepokojący powinien być długi, zawiły skład, a także niesypka konsystencja produktu. Kosmetyki mineralne nie występują w innej formie niż proszek! Nie ma w nich konserwantów, sztucznych substancji spajających czy oleju.
Składniki nadające kolor
Za kolor kosmetyków mineralnych odpowiadają tlenki żelaza i ultramaryny. Z tych pierwszych uzyskujemy paletę ciepłą, od żółci poprzez czerwienie i pomarańcze, aż do ciemnych brązów. Ultramaryny odpowiadają za to za barwy zielone, niebieskie, fioletowe. Pierwsze stosuje się w podkładach i bronzerach, a drugie w cieniach do powiek, choć użycie tlenku żelaza w cieniu do powiek nie jest błędem. Charakteryzuje je intensywna barwa i bardzo dobre krycie, układając własną kompozycję należy uważać z ilością dodawanych pigmentów.
Składniki rozświetlające i kryjące
Głównym takim składnikiem jest mika. Jej cząsteczki wspaniale odbijają światło i rozpraszają je, dzięki czemu cera staje się optycznie gładsza, zmarszczki i niedoskonałości nie rzucają się w oczy. Mika jest naturalnie biała, choć bywa też barwiona. Może mniej lub bardziej kryć, a w zależności od sposobu jej rozdrobnienia i połączenia z dwutlenkiem tytanu lub pigmentem, tworzy rozmaite ciekawe efekty kolorystyczne. Mika jest bardzo uniwersalna – występuje w każdym rodzaju kosmetyków mineralnych.
Składniki chroniące przed promieniowaniem UV
To głównie dwutlenek tytanu, który wykazuje także działanie kryjące oraz antybakteryjne. Ma białą barwię, dzięki czemu doskonale sprawdza się w roli pigmentu rozjaśniającego zbyt ciemny puder, cień lub bronzer.
Składniki matujące
Kosmetyki mineralne pochłaniają nadmiar sebum i pomagają wyregulować jego wydzielanie. Dzięki temu świetnie zapobiegają błyszczeniu się i zbijaniu kosmetyku z grudki oraz wałeczki. Taką rolę pełni glinka kaolinowa, a także krzemionka, która dodatkowo rozprasza światło, niwelując niedoskonałości cery.
Warto przeczytać
- 6 kwietnia 2018
Moda na naturalny makijaż i pielęgnację sprawia, że kosmetyki mineralne stają się coraz chętniej wybierane i popularniejsze. Z minerałów można uzyskać podkłady...
Czytaj dalej- 5 kwietnia 2018
Kosmetyki mineralne stają się coraz popularniejsze. Sięga po nie mnóstwo osób, ponieważ nie zawierają składników syntetycznych, nie obciążają cery i nie...
Czytaj dalej