Moda na naturalny makijaż i pielęgnację sprawia, że kosmetyki mineralne stają się coraz chętniej wybierane i popularniejsze. Z minerałów można uzyskać podkłady, pudry, cienie do powiek, bronzery, rozświetlacze. Wszystkie te kosmetyki są zdrowe i bezpieczne dla cery, a makijaż nimi wykonany długo się trzyma.

Dzięki odrobinie cierpliwości, a z czasem wprawy, można mieć makijaż który doskonale maskuje niedoskonałości, nie przemieniając przy tym twarzy w sztuczną maskę. Jakie zalety i wady mają kosmetyki mineralne, kto powinien się nimi szczególnie zainteresować?

Komu pasują kosmetyki mineralne?

Minerały może stosować każdy. Szczególnie poleca się je osobom o cerze tłustej, mieszanej, ale i suchej, podrażnionej. Skąd taka rozbieżność? Minerały pochłaniają nadmiar sebum i pomagają wyregulować jego produkcję, działając antybakteryjnie. Nie przenikają w głąb naskórka i nigdy nie zapychają porów. Są przy tym całkowicie hipoalergiczne i bezpieczne nawet dla skóry atopowej. Kosmetyki mineralne można bezpiecznie i bez obaw stosować po zabiegach medycyny estetycznej i kosmetycznych, takich jak dermabrazja.

Podsumowanie – zalety minerałów

Główną zaletą kosmetyków mineralnych jest krótki, wyłącznie naturalny skład. Na ich formułę składają się miki, tlenki, ultramaryny. Nie ma w nich zapachów, sztucznych barwników, olejów, substancji zapychających pory i konserwantów. Mimo tego minerały są bardzo trwałe i wydajne – odpowiednio przechowywany puder może służyć przez kilka lat.

Makijaż mineralny

Dzięki zawartości odpowiednich składników chronią skórę przed promieniowaniem UVA i UVB, a także świetnie kryją, niwelując widoczność zmarszczek i niedoskonałości. Makijaż wykonany z ich pomocą jest niezwykle trwały – utrzyma się przez cały dzień bez konieczności poprawek, nawet w deszczu. Minerały świetnie absorbują sebum, nie zawierają alergenów, nie zapychają porów, nie trzeba więc bać się o zaskórniki. Dzięki szerokiej gamie pigmentów można uzyskać puder czy cień dopasowany do każdej cery i każdego wyobrażenia.

W czym tkwi trudność?

Początki z kosmetykami mineralnymi mogą być nieco trudne, jednak nie warto się zniechęcać. Warto za to przygotować się na to, co może nie przypaść do gustu. Przede wszystkim aplikacja minerałów wymaga nieco wprawy. Wszystkie mają konsystencję wyłącznie sypkiego proszku, należy więc wysypać ich porcję na pokrywkę opakowania, nabrać pędzlem i dopiero, metodą stemplowania, pokrywać skórę. Minerały nakłada się warstwami, aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Mogą przy tym nieco się osypywać – a zawarte w nich pigmenty szybko brudzą ubranie i całe otoczenie. Nieco trudno jest także na początku wymierzyć ilość kosmetyku nakładanego na skórę, a zbyt wiele podkładu jedynie podkreśla suche skórki. Stosując minerały należy dobrze zadbać o nawilżenie cery.

Pomimo kilku wymienionych wad, kosmetyki mineralne charakteryzują się przede wszystkim szeregiem zalet, których próżno byłoby szukać w tradycyjnych podkładach czy różach. Nie szkodzą skórze, wręcz jej pomagają, a po nabraniu wprawy można z ich pomocą osiągnąć wspaniałe i trwałe efekty estetyczne.

Warto przeczytać