Kosmetyki mineralne będą różnić się od produktów tradycyjnych zastosowaniem oraz tym jak są one nakładane. W założeniu mają być to takie preparaty, w składzie których jak sama nazwa wskazuje znajdują się czyste minerały.

W rzeczywistości jednak jest tak, że w wielu kosmetykach, które nazywane są mineralnymi tak naprawdę pojawiają się chemiczne dodatki, substancje zapachowe, które mogą powodować zanieczyszczenie cery, dlatego warto będzie sprawdzać skład kosmetyków. Wtedy będzie można przekonać się co do ich rzeczywistej wartości.

Produkty mineralne na rynku pojawiły się w latach 70-tych minionego wieku i od samego początku były one określone jako rewolucja kosmetyczna. Od początku wierzono, że to właśnie te kosmetyki będą dawać szansę na przygotowanie naturalnego makijażu.

Czym różnią się mineralne od zwykłych?

W założeniu jest tak, że mineralne kosmetyki mają mieć w składzie jedynie naturalne substancje jak bor, mika, wapń, potas, magnez czy żelazo. Część producentów jednak oszukuje i sprzedaje jako mineralne kosmetyki, które mają w składzie dodatki zapachowe oraz chemiczne, niekiedy także silikon. Dlatego trzeba będzie zwracać uwagę na to jak są wykonane.

Największa zaleta to oczywiście naturalny skład tych kosmetyków i można nimi zastąpić kosmetyki hipoalergiczne. Takie preparaty nie mają terminu ważności, dlatego będzie można z nich korzystać nawet przez kilka lat. Niestety mineralne kosmetyki będą się utrzymywać jedynie do 6 godzin na skórze i to ich minus.

Zalety kosmetyków mineralnych

Mineralne kosmetyki – dla kogo?

Na półkach z kosmetykami znajdziemy podkład, pudry, bronzery, róże czy cienie do powiek. Produkty mają zazwyczaj formułę sypką, chociaż występują także pod postacią płynów czy prasowanych pudrów. W ofercie firm produkujących kosmetyki znajdują się także pomadki, które przyjmują postać grubej kredki do ust. Dzięki temu, że mamy naturalny skład nie trzeba się obawiać, że będzie dochodziło do zapychania porów, nie będzie utleniania.

Polecane są dla alergików i osób, które mają skłonność do podrażnień. Jednak nie zaleca się także stosowania go do cery suchej, bowiem będzie to podkreślać zmarszczki. Kosmetyki mineralne są przeznaczone do stosowania na cerze suchej, bowiem mogą one wpływać na podkreślenie zmarszczek. Nadają się do stosowania latem. Składniki jakie w tych kosmetykach się znajdują mają właściwości przeciwsłoneczne.

Nakładanie

Wadą będzie nakładanie tych kosmetyków, będzie trzeba to robić bardzo dokładnie, inaczej bowiem efekt makijażu może nie być zadowalający. Do aplikacji pudru mineralnego, bronzera, różu czy cieni do powiek będzie się zalecać używania pędzla. Produkty takie powinno się nakładać kolistymi ruchami, wcieramy je w twarz. Żeby mieć lepszy sposób krycia można stosować także metodę stemplowania. To takie rozwiązanie, które sprawi, że pokrycie twarzy będzie dzięki lepsze. Warto oczywiście z takiej możliwości skorzystać To świetne rozwiązanie, które sprawi, że przy niedoskonałości tworzy będzie można oczekiwać, że uda się je skutecznie ukryć.

Warto przeczytać