Jeśli starasz się zajść w ciążę, dobrze jest wiedzieć, kiedy masz owulację. Każdego miesiąca mamy tylko niewielki okres płodny, aby zajść w ciążę. Jednak dzięki kilku podstawowym informacjom o cyklu, kalkulator owulacji może przewidzieć, kiedy nastąpi dzień owulacji, dzięki czemu poznasz swoje najbardziej płodne dni. Wypróbuj narzędzie do śledzenia owulacji już dziś i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o owulacji, oknie poczęcia i jak zwiększyć swoje szanse na poczęcie. Teraz możemy przejść do mitów i faktów na temat zostania mamą.
Słyszymy więcej niż nasz sprawiedliwy udział w macierzyństwie i niechcianych poradach rodzicielskich. Zrób to, nie rób tego, dlaczego to robisz... to takie męczące! Od czego w ogóle zacząć, aby dowiedzieć się, co jest prawdą, a co nie? Czytaj dalej...
Mit 1: Posiadanie dzieci musi być najszczęśliwszym okresem w życiu człowieka. Jest to jedno z najbardziej rozpowszechnionych błędnych przekonań. Wiele matek uważa, że powinny być radosne, dumne i czyste dopiero po urodzeniu dziecka. Czas po porodzie może być satysfakcjonujący i radosny, ale może być również wymagający, stresujący i wyczerpujący. Zarówno nowe, jak i doświadczone matki często czują się przeciążone i wyczerpane. Droga do rodzicielstwa ma swoje wzloty i upadki, tak jak każda inna. Trudności te są normalnym elementem przejścia, a nie oznaką osobistych niedociągnięć.
Mit 2: Kobiety "wiedzą" od urodzenia jak być matką. Kiedy matki popełniają błędy lub nie są pewne, co robić, to przekonanie powoduje, że czują się winne i zawstydzone. Pomimo posiadania pewnych biologicznych elementów, macierzyństwo jest głównie procesem uczenia się poprzez próby i błędy. Nauka bycia szczęśliwym rodzicem wymaga czasu i wysiłku, podobnie jak nauka jazdy na rowerze czy prowadzenia samochodu. Żadna kobieta nie rodzi się z wymaganymi informacjami, a popełnianie błędów jest całkiem naturalne. Popełnianie błędów jest szansą na zdobycie wiedzy i odkrycie nowych informacji na temat okoliczności, siebie lub swojego dziecka. Dlatego zamiast myśleć, że wiesz już wszystko, bądź zainteresowana i otwarta na nowe pomysły.
Mit 3: Była "okropną" matką, ponieważ poprosiła o pomoc. Pomimo tego, że wiele kobiet napotykało wiele przeszkód i problemów, często minimalizowały one negatywne aspekty z obawy, że zostaną nazwane "złymi matkami". Publikowały swoje "osiągnięcia" i "sukcesy" w mediach społecznościowych, zamiast rozmawiać o swoich problemach. W rzeczywistości nieumyślnie przyczyniły się do powstania idei "super mamy", która prowadzi piękne życie wolne od zamieszania w domu i w pracy. Legendarna super mama zawsze wie, co robić, pamięta o potrzebach swoich i swojej rodziny, zachowuje idealną równowagę i ma bezbłędne wyczucie czasu. Wywieranie presji na bycie supermamą, nigdy nie narzekającą ani nie proszącą o pomoc, jest możliwe - ale nierealistyczne i prawdopodobnie autodestrukcyjne. Macierzyństwo jest niezwykle złożoną i skomplikowaną rolą, dlatego osiągnięcie perfekcji i bycie w porządku przez cały czas jest po prostu niemożliwe. Każda matka popełnia błędy, ponieważ matki są tylko ludźmi. Ludzkie jest pragnienie samotności, frustracja i poczucie przytłoczenia, gdy sprawy nie idą po naszej myśli. Nie ma wstydu w przyznaniu, że podróż macierzyństwa nie jest łatwa i daniu sobie pozwolenia na zaspokojenie swoich potrzeb. Ty też się liczysz.
Mit 4: "Nie możesz się zaangażować, jeśli nie karmisz piersią". Naprawdę nie lubimy tego słuchać. Istnieje wiele sposobów, w jakie mamy mogą nawiązać więź ze swoimi dziećmi. Jeśli masz szczęście mieć taką możliwość, zawsze zalecamy karmienie piersią ze względów zdrowotnych, ale szanujemy i wspieramy mamy w każdej sytuacji. Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy butelką, istnieje kilka niezawodnych sposobów na nawiązanie więzi podczas posiłków: zachowaj ciszę w pokoju, nie bój się kontaktu skóra do skóry, komunikuj się z dzieckiem (kontakt wzrokowy, brzęczenie itp.) I wąchaj ten uroczy mały mózg (uwalnia oksytocynę)!
Pamiętaj, że wszystko jest w porządku. Nie ma absolutnie żadnej potrzeby, aby ulegać presji innych. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Bądź więc prawdziwa i łatwiejsza dla siebie. Wiara w powyższe mity często prowadzi matki do mierzenia swoich wyników w oparciu o nierealistyczne oczekiwania, co może prowadzić do rozwoju depresji poporodowej i lęku. Odrzucając te mity i dostosowując swoje cele do bardziej realistycznego poziomu, matki z większym prawdopodobieństwem poczują się lepiej i spędzą więcej czasu na nawiązywaniu więzi ze swoimi dziećmi. Zdrowe nawyki, takie jak planowanie przerw, rozwijanie swoich emocji poprzez naukę wyrażania i akceptowania negatywnych emocji, budowanie dobrego systemu wsparcia i rozwijanie poczucia humoru to tylko kilka z wielu sposobów, w jakie można ćwiczyć dbanie o siebie. Pamiętaj, aby powtarzać sobie: "Jestem ważna, jestem ważna i zadbam o siebie". Wtedy macierzyństwo prawie na pewno stanie się mniej obowiązkiem i przykrym obowiązkiem, a bardziej czymś, czym można się cieszyć i doceniać osobiste doświadczenie.
Warto przeczytać
- 15 stycznia 2024
Zima jest jedną z najpiękniejszych i najzimniejszych pór roku, ale nadal pozostaje ulubionym czasem na podróżowanie po świecie. Istnieje tak wiele niesamowitych zimowych...
Czytaj dalej- 5 stycznia 2024
Podróżowanie po świecie jest prawdopodobnie jednym z najlepszych zajęć, które ktoś może wybrać, aby spędzić fantastyczny czas. Istnieje tak wiele miejsc w Europie...
Czytaj dalej