Był czas, kiedy nic nie mówiło "student" tak jak widok świeżo upieczonego młodzieńca z plecakiem na ramieniu i mapą w ręku, pytającego o drogę do najbliższego schroniska młodzieżowego. Był to znajomy widok, którego nie powstydziłoby się żadne miasto na świecie.
Rok przerwy" stał się globalnym rytuałem przejścia dla absolwentów szkół i uniwersytetów, kamieniem milowym pomiędzy światem dzieciństwa i dorosłości, edukacji i pracy. Choć może przybierać inne formy, podróżowanie jest jego najczęstszym wyrazem. Celem jest odkrycie - zarówno samego siebie, jak i wielkiego świata, który czeka na odkrywców.
Jednak w ostatnich czasach, zupełnie inna grupa demograficzna zaczęła jeździć na gap year. Backpacking nie jest czymś, co tradycyjnie kojarzy się z ludźmi w wieku emerytalnym. Jednak specjaliści z branży turystycznej zauważają gwałtowny wzrost zapytań od osób w wieku 60+. Trend ten stał się tak popularny, że zyskał nawet przydomek - Grey Gap Year.
Pandemia ma prawdopodobnie wiele wspólnego ze wzrostem liczby starszych pokoleń decydujących się na to, co wcześniej było postrzegane jako młode podejście do podróży, podobnie jak obecne koszty życia. Zainteresowanie długimi, dużymi podróżami w ogóle wzrosło od czasu zniesienia ograniczeń w podróżowaniu. Po dwóch latach frustracji związanej z podróżami, ludzie chcą ponownie wykorzystać swoją wolność. Uświadomiło to również wszystkim potrzebę korzystania z okazji, kiedy tylko można.
Jednocześnie jednak wszyscy są świadomi rosnącej presji na ich finanse. Wydawanie dużych sum na luksusowe podróże po świecie nie jest dobrym rozwiązaniem. Nowi emeryci mogą mieć czas na długie zwiedzanie, ale bez wątpienia zastanawiają się, jak daleko sięgnie ich emerytura przy obecnej niepewności gospodarczej.
Dla młodych studentów, oczywiście poza poczuciem przygody, wielką zaletą backpackingu jest to, że jest to tani, niefrasobliwy sposób na zwiedzanie świata. Podróżujesz z miejsca na miejsce korzystając z taniego transportu publicznego lub tanich lotów, mieszkasz w hostelach, jesz lokalnie. Żadnych luksusów, tylko wspaniałe doświadczenia. Jest to podejście, które może przemówić do ludzi w każdym wieku.
Jeśli więc podoba Ci się dźwięk powitania emerytury z przedłużoną porcją podróży lub zrobienia sobie przerwy od zwykłego życia na emeryturze, co musisz wiedzieć o backpackingu po sześćdziesiątce? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zacząć.
Przygotuj budżet
Z większością wakacji, pierwszą rzeczą, którą zadajesz sobie pytanie jest "gdzie chcę jechać?" Ale z każdym rodzajem przedłużonego zwiedzania, w tym backpacking, lepszym pytaniem, aby zacząć, jest "ile pieniędzy mam na moją podróż?". Działa to szczególnie dobrze w przypadku backpackingu, ponieważ połowa zabawy to decydowanie, gdzie udać się dalej na kopyto. Ale twój budżet będzie również określał takie rzeczy, jak to, jak daleko się wybierasz, jak długo podróżujesz, jak się poruszasz itp.
Jednak w przeciwieństwie do młodych studentów, prawdopodobnie masz wiele zobowiązań finansowych w domu, o których musisz myśleć. Być może nadal masz kredyt hipoteczny, będą rachunki, które trzeba zapłacić nawet podczas wyjazdu itp. Dlatego tym ważniejsze jest, aby z góry ustalić, na co można sobie pozwolić i podzielić to na budżet na rozsądny okres czasu.
Złóż wniosek o kartę podróżną
Jeśli chodzi o temat wydawania pieniędzy w czasie podróży, ludzie są obecnie bardzo świadomi kursów walut, a słaby funt podnosi koszty podróży do wielu miejsc na świecie. Mając to na uwadze, chcesz uzyskać jak najlepsze oferty.
Korzystanie z karty debetowej to najprostszy sposób na wyciągnięcie gotówki i zapłacenie za zakupy w różnych krajach i w różnych walutach. Twój bank zapewni Ci również kursy wymiany tak dobre, jak można znaleźć wszędzie, i lepsze niż tradycyjne kantory czy lokalne banki. Ale problem z kartami debetowymi polega na tym, że zostaniesz obciążony opłatą za transakcję za każdym razem, gdy go użyjesz.
Najlepszą opcją jest uzyskanie podróżnej karty pieniężnej. Można z nich korzystać tak samo jak z karty debetowej, co daje swobodę korzystania z bankomatów lub płacenia bezpośrednio w dowolnym miejscu. Nadal będą one oferować przyzwoite kursy wymiany, a dużą zaletą jest to, że nie będziesz obciążony opłatami transakcyjnymi.
Chroń się dzięki ubezpieczeniu podróżnemu
Im dłużej podróżujesz, tym większe ryzyko, że coś może pójść nie tak, czy to choroba, czy kradzież pieniędzy i paszportu, czy też odwołanie lotu do następnego miejsca przeznaczenia. To wszystko może być nie tylko frustrujące i być może trochę przerażające, ale także kosztowne. Zwłaszcza, gdy zachorujesz lub zostaniesz ranny, bo jeśli będziesz potrzebował pomocy medycznej podczas podróży, będziesz musiał zapłacić.
Ubezpieczenie podróżne jest niezbędne podczas podróży z plecakiem. Jednak jako niedoszły szary gapowicz, musisz być świadomy dwóch rzeczy. Po pierwsze, w zależności od tego, na jak długo planujesz wyjechać, standardowe polisy ubezpieczeniowe mogą nie być odpowiednie. Jeśli chcesz podróżować na dłużej niż trzy miesiące, prawdopodobnie będziesz musiał poprosić o polisę na długi pobyt.
To spowoduje wzrost ceny, podobnie jak Twój wiek. Ubezpieczyciele postrzegają starszych podróżnych jako większe ryzyko, zwłaszcza w odniesieniu do roszczeń medycznych. Może się okazać, że ubezpieczyciele podadzą Ci niebotycznie wysokie składki za polisę na długi pobyt, jeśli masz 60 lat lub więcej. Inni ubezpieczyciele stosują limit wieku i odmawiają ubezpieczenia, jeśli go przekroczysz.
Jeśli masz wątpliwości, poszukaj dostawcy, który specjalizuje się w ubezpieczeniach dla osób starszych. Wyjaśnij, jakie są Twoje plany, aby mogli doradzić, czy potrzebujesz standardowej czy długoterminowej polisy i zobacz, jaką ofertę mogą dla Ciebie przygotować.
Warto przeczytać
- 15 stycznia 2024
Zima jest jedną z najpiękniejszych i najzimniejszych pór roku, ale nadal pozostaje ulubionym czasem na podróżowanie po świecie. Istnieje tak wiele niesamowitych zimowych...
Czytaj dalej- 5 stycznia 2024
Podróżowanie po świecie jest prawdopodobnie jednym z najlepszych zajęć, które ktoś może wybrać, aby spędzić fantastyczny czas. Istnieje tak wiele miejsc w Europie...
Czytaj dalej