Wybór swojego ulubionego zapachu może być wyzwaniem, biorąc pod uwagę szeroką gamę zapachów. Ponadto należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak rodzaj skóry, stężenie perfum i składniki. To, jak długo zapach utrzymuje się na ciele, zależy w dużej mierze od stężenia olejku i rodzaju skóry. Ale nie ma się czym martwić. Tutaj dowiesz się wszystkiego o rodzajach i mocach zapachów, aby ułatwić sobie zadanie.

Kategorie zapachów

Po pierwsze, zapachy dzieli się na różne rodziny w zależności od ich właściwości. Koło zapachowe to okrągły diagram, który przedstawia wszystkie rodziny i podrodziny zapachów na podstawie ich cech. Inne są ze sobą powiązane, a inne nie.

Zapachy dzieli się na cztery rodziny: kwiatowe, drzewne, orientalne i świeże. Choć na większości produktów zapachowych nie ma oznaczenia rodziny zapachowej, powinieneś być w stanie określić zapach na podstawie składników perfum.

Kwiatowa

Rodzina zapachów kwiatowych jest najszersza i prawdopodobnie najbardziej popularna. Pachnie jak cięte kwiaty z pudrową nutą, idealną na wiosnę i lato. Do tej kategorii należą wszystkie perfumy o kwiecistym i słodkim zapachu, wykorzystujące takie nuty, jak lilie, jaśmin, jabłko, brzoskwinia, gruszka i róża. Zapach ten jest stosowany głównie w perfumach damskich i sporadycznie w męskich wodach kolońskich. Występuje w lekkich lub intensywnych stężeniach.

Orientalne

Kiedy słyszysz zapachy orientalne, myślisz o ziołach i przyprawach z suchymi, pudrowymi nutami żywicznymi. Perfumy orientalne są egzotyczne, luksusowe i uwodzicielskie, często z interesującymi nutami wanilii, cynamonu, kardamonu, jaśminu, orchidei, kwiatu pomarańczy i innych. Występują w kwiatowych, miękkich i drzewnych podrodzinach orientalnych. Są ciepłe, słodkie i nieco pikantne, a orienty drzewne mają szczyptę nut ziemistych.

Świeże

Rodzina zapachów świeżych charakteryzuje się czystymi, jasnymi zapachami, na które składają się głównie nuty wodne, cytrusowe i zielone. Innymi słowy, świeże zapachy mają orzeźwiający, żywy i energiczny zapach. Do tej rodziny zapachów należą zioła oceaniczne i cytrusy, które są najczęściej stosowane w perfumach męskich niż damskich. Świeże zapachy można rozpoznać jako:

  • Nuty zielone pachną jak świeżo skoszony trawnik lub zgniecione zielone liście.

  • Zapachy wodne pachną jak deszcz zmieszany z morską mgłą lub jak nuty oceaniczne.

  • Cytrusy z ostrymi nutami.

  • Aromatyczne - świeże zioła zmieszane z drzewnymi zapachami lawendy.

Świeże zapachy są również określane jako zapachy aromatyczne.

Drzewne

Na koniec mamy zapachy drzewne, które powstają na bazie zapachów drzewnych, takich jak drzewo sandałowe, cedrowe, bursztyn i wetiwer. Zapachy drzewne są ciepłe i bogate, z okazjonalnymi domieszkami świeżych nut, takich jak kwiatowe i cytrusowe. Dzielą się na zapachy suchego drewna o dymnym, skórzanym zapachu oraz zapachy drewna mszystego o ziemistym, ale słodkim posmaku.

Nuty zapachowe

Eksperci opisują zapachy za pomocą nut górnych, środkowych i bazowych. Nuta górna jest tym, co wyczuwa się natychmiast po rozpyleniu perfum, co robi pierwsze wrażenie. Nuta środkowa to podstawowa część zapachu, która pozostaje po wyparowaniu nuty górnej. Nuta bazowa to to, co pozostaje, czyli utrzymujący się zapach.

Słowo końcowe

Teraz, gdy rozumiesz już rodziny zapachów, możesz zamówić perfumy o zapachach, które Ci się podobają i wypróbować je na swojej skórze, aby przekonać się, czy pod koniec dnia je pokochasz.

Warto przeczytać